De Noorse munitiefabrikant Nammo zou niet kunnen uitbreiden omdat een datacenter van het Chinese Tiktok te veel stroom vraagt. Dat heeft grote gevolgen voor de levering van munitie aan Oekraïne, zo berichten verschillende media al sinds 2 jaar. Dit klopt niet, volgens een factcheck in het kader van de factcheck-marathon rondom de NAVO-top.

Het nieuws stamt al uit 2023 maar werd afgelopen maanden op verschillende plekken herhaald. Van The Financial Times tot in Zweedse media. Nammo wil zijn grootste fabriek flink uitbreiden, maar moet stoppen omdat een nieuw datacenter voor TikTok alle energie opslorpt. Nammo’s CEO, Morten Brandtzaeg, beschreef de strijd om energiecapaciteit in 2023 op een manier die in bijna alle vermaarde nieuwsmedia werd overgenomen: "Het kan niet zo zijn dat we de oorlog verliezen omdat we te veel kattenfilmpjes opslaan."

Geen energie

Het klopt dat de plannen van Nammo om zijn grootste fabriek in Noorwegen uit te breiden, eerder stuitten op een gebrek aan beschikbare energiecapaciteit. De lokale energieleverancier Elvia had de capaciteit al toegewezen aan het TikTok-datacenter op basis van een ‘wie het eerst komt, die het eerst maalt’-principe, waardoor er geen reservecapaciteit meer was voor Nammo.

Maar dat was toen: anno 2025 lijken de obstakels voor het grootste gedeelte weggenomen. "De overheid en energiebedrijven hebben zich aanzienlijk en gezamenlijk ingespannen om ervoor te zorgen dat de stroomvoorzieningsbehoeften van Nammo prioriteit krijgen en worden vervuld", zegt Fredrik Tangeraas, directeur communicatie bij Nammo. "Als resultaat hiervan hebben we stroom gekregen voor onze directe behoeften en hebben we beloftes voor stroomvoorziening voor voortdurende en toekomstige uitbreiding."

Geen onderzoek

Nammo is een van de grootste munitiefabrikanten van Europa en heeft zijn capaciteiten sinds de grootschalige Russische invasie in Oekraïne flink opgeschroefd. Actuele foto’s of ander beeldmateriaal van deze uitbreidingen probeert het bedrijf zoveel mogelijk te vermijden om veiligheidsredenen.

In eerdere publicaties heeft Nammo-CEO, Brandtzaeg openlijk gespeculeerd over de motieven van het Chinese TikTok: "Ik sluit niet uit dat het niet louter toeval is dat deze activiteit (het datacenter) dicht bij een defensiebedrijf plaatsvindt." Hiermee lijkt hij te suggereren op een strategische actie die zich richt op het dwarsbomen van wapenproductie. Tot op heden is er geen afstand genomen van deze uitspraken, maar er is ook geen onderzoek ingesteld.

Nammo zelf vindt dat het niet aan hen is om een onderzoek in te stellen. "Het is aan de bevoegde nationale autoriteiten om te bepalen of er een onderzoek moet worden ingesteld, niet aan Nammo.”

Conclusie

Nee, het kijken van kattenfilmpjes zet geen rem op de productie van wapens in Noorwegen. In de specifieke situatie van Nammo was Tiktok gewoon eerder met de aanvraag van vermogen. Dat werd later opgelost, met daarbij een toezegging dat er geen belemmeringen zullen zijn voor verdere uitbreiding.

Deze factcheck kwam tot stand in het kader van de Factcheck-marathon naar aanleiding van de NAVO-top met als partners Pointer (KRO-NCRV), AD en de aangesloten regionale kranten, Nieuwscheckers, de VRT, de RTBF, Knack, Factcheck Vlaanderen en deCheckers. Lees hier alle factchecks.

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Ontvang iedere week onze beste verhalen in je mailbox.

Makers

Journalist AD

Samen komen we verder

Ons onderzoek begint bij jou. Heb jij een tip of ervaring die je met ons wil delen? Laat het ons weten!

Heb jij een tip of ervaring die je met ons wil delen? Laat het ons weten!

Documentatie uploaden
CAPTCHA
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.

Bedankt, je tip is verstuurd

Wat gebeurt er nu met mijn tip?

Bedankt dat je de tijd hebt genomen om het tipformulier in te vullen. Je tip is verstuurd naar de redacteur van het onderzoek. Wij publiceren niets met naam en toenaam zonder contact met je op te nemen. Soms krijgen we zoveel tips binnen dat het ons helaas niet lukt om iedereen een persoonlijke reactie te sturen. We vragen je begrip hiervoor. 

Benieuwd naar de impact van eerdere tips?

Van kamervragen tot petities en maatschappelijk debat: samen met jou pakken we systemisch falen en onrecht aan. Benieuwd naar de impact van eerdere onderzoeken en ingezonden tips? Bekijk dan nu ons track record.