Wat kan je doen als je ziet dat het welzijn van je huurders achteruit holt? Marco de Wilde, van woningcoöperatie Woonstede in Ede, heeft samen met de gemeente een team ingehuurd dat ook achter de voordeur van de huurders kijkt.
In de wijk Ede-Zuid gaan Hans en Tessa iedere dag langs bij huurders die in een van de acht hoogbouwflats wonen. Dit team, dat toepasselijk ‘Achter de Voordeur’ heet, kijkt hoe de woning erbij ligt en vraagt hoe het met de bewoner gaat. Hans laat een zelfgetekende plattegrond zien waar alle voordeuren van één flat op staan. Het merendeel kleurt groen, wat betekent dat ze daar al eens binnen zijn geweest. “Hoe is het om hier te wonen?” zegt Hans. “Dat is eigenlijk de hoofdvraag die we hebben. En de tweede vraag is: kunnen we ook iets voor jou persoonlijk betekenen?”
Kijken of er vloerbedekking ligt
Als Hans en Tessa bij iemand binnenkomen, kijken ze als eerste naar de staat van het huis. “Dan zie je of er gordijnen hangen, of er vloerbedekking ligt, of er meubels staan, of het een grote rotzooi of juist heel netjes is. Dat is heel verschillend. Er zijn ongeveer duizend woningen in de acht flats. Daarvan hebben we er heel veel van binnen gezien en op sommige plekken lijkt er wel wat te spelen”, aldus Hans.
Als ze vervolgens het gesprek aangaan, blijken huurders veelal persoonlijke problemen te hebben. “Gezondheid speelt een grote rol, financiën speelt een grote rol en vervuiling speelt een rol. Psychiatrische klachten kunnen een rol spelen. Eigenlijk kom je zo ontzettend veel verschillende soorten problemen tegen en op sommige adressen spelen al die dingen tegelijk. Dat doet wel iets met de leefbaarheid in de wijk.”
Rampjaar 2012
Directeur Marco de Wilde, van woningcoöperatie Woonstede in Ede, omschrijft 2012 als het ‘rampjaar’. “Het jaar waarin allerlei maatschappelijke ontwikkelingen samenkwamen die als het ware de burger de rug toekeerden”, legt hij uit. Zo werd er flink bezuinigd op de jeugdzorg en werd dit ondergebracht bij gemeentes, en werd de politie landelijk georganiseerd waardoor agenten minder in de wijken zijn. Ook kwam het beleid van ‘passend toewijzen’, waardoor mensen met een laag inkomen niet meer in wat duurdere huurwoningen mochten wonen. Hierdoor kwamen alle kwetsbare mensen met een laag inkomen bij elkaar te wonen, iets wat ook terug te zien is in Ede-Zuid.
Veel eenzaamheid
Hans en Tessa komen soms hele schrijnende situaties tegen. “Laatst kwam ik bij een vrouw binnen die zei: ‘U bent de eerste die sinds 5 jaar hier binnenkomt.’ 5 jaar! Er zijn dus mensen die er heel erg alleen voor staan, weinig netwerk hebben en eenzaam zijn.”
Zo nu en dan kan het team iemand heel concreet helpen. Als een huurder op een betonnen vloer leeft, kijken ze of ze vloerbedekking kunnen regelen. Als iemand in de schulden zit, gaan ze om de tafel om de situatie in kaart te brengen. Ze helpen ook met het aanvragen van bepaalde regelingen en verwijzen soms door naar een welzijnsorganisatie met specifieke kennis over een bepaald terrein.
En dat is nodig. Met circa driekwart van de huurders van Woonstede gaat het minder goed. Veel bewoners hebben geen werk en zijn aangewezen op een uitkering. Ook zijn er relatief veel huurders die kampen met een slechte gezondheid of een taalachterstand. Hans: “Ik geloof dat we hier 87 verschillende nationaliteiten hebben aangetroffen. En dat is nogal wat, als die gebruik willen maken van regelingen zonder dat ze de Nederlandse taal goed kennen.”
‘Nederland nog steeds een gaaf land’
Directeur De Wilde wil met het team van ‘Achter de Voordeur’ concreet iets bijdragen om de leefbaarheid in de wijk te verbeteren. “Om de woorden van onze voormalige minister-president te herhalen: Nederland is echt wel een gaaf land om in te wonen.” Maar als je wat preciezer kijkt, geeft De Wilde aan, zie je dat het in alle wijken van Nederland beter gaat sinds 2000. “Behalve in de wijken waar het in 2000 al slecht mee ging. Daar gaat het slechter mee.”
Hij staat op 1 van de 8 flats in de wijk Ede-Zuid. Ruime appartementen, zo geeft hij aan, met schitterend uitzicht. Maar hij ziet dat de problemen zich opstapelen en de leefbaarheid onder druk komt te staan. “En dit is slechts één van die wijken. Er wonen ongeveer 1 miljoen mensen in dit soort wijken.”
Het team van ‘Achter de Voordeur’ laat volgens directeur De Wilde zien waar het echt om gaat. “Het gaat niet alleen om stenen, maar om het welzijn van de mensen. We vinden het heel belangrijk om dus in de volle breedte in te zetten om het leven van deze mensen net zo kansrijk te maken als dat van alle mensen in Nederland.”
Meer weten over de leefbaarheid van wijken met veel sociale huur in Nederland? Kijk hieronder de uitzending van Pointer terug: